Aktualności Budujemy przyszłośćTworzymy historię

Odwiedzili nas duńscy przedsiębiorcy

Duńscy przedsiębiorcy z branż związanych z gospodarką morską przebywali 15 września br. w Zarządzie Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA.

Wizyta miała charakter biznesowy. W jej trakcie goście zapoznali się z ofertą zespołu portów Szczecin-Świnoujście, jak również przedstawili firmy, które reprezentują.

Rynek skandynawski jest bardzo ważny dla Zarządu Portu. Zawłaszcza, że wielkim atutem zespołu portów Szczecin-Świnoujście są bezpośrednie połączenia promowe ze Skandynawią. Każdego roku rośnie o blisko 10 procent wymiana handlowa z tamtejszymi krajami, wiodąca przez terminal promowy w Świnoujściu. Warto tu wspomnieć, że każdego dnia w relacji ze Skandynawią wykonywanych jest 11 kursów, co sytuuje terminal pod tym względem w roli lidera na południowym Bałtyku. Stad jednym z priorytetów działalności Zarządu Portu jest rozwój terminalu pod kątem zwiększenia jego możliwości przeładunkowych. Temu ma służyć m.in. realizowana na terminalu inwestycja w rozwój transportu intermodalnego. Warto też dodać, że połączenie wiodące przez Bałtyk ze Świnoujścia do Skandynawii określane jest mianem autostrady morskiej.

Samo Pomorze Zachodnie jest dla firm z Danii bardzo atrakcyjne. Według danych GUS, kapitał duński stanowi drugą po niemieckim największą wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych w naszym regionie. Obecnie działa tu ponad cztery tysiące spółek z kapitałem zagranicznym. (Monika Woźniak-Lewandowska)

Zdjęcia