Aktualności Budujemy przyszłośćTworzymy historię

Spotkanie z ambasadorem Szwecji

Ambasador Szwecji w Polsce Stefan Gullgren, który 10 maja br. przebywał z wizytą roboczą w Szczecinie spotkał się z prezesem ZMPSiŚ SA Dariuszem Słaboszewskim oraz dyrektor ds. handlowych Anetą Szreder-Piernicką.

Tematem rozmowy były możliwości rozwoju współpracy gospodarczej Polski i Szwecji i udziału w tym procesie zespołu portów Szczecin-Świnoujście. Szczególną uwagę poświęcono rozwojowi wymiany handlowej Szwecji z wykorzystaniem potencjału terminala promowego w Świnoujściu, który jest liderem połączeń morskich pomiędzy obu krajami. Obecni na spotkaniu zadeklarowali wolę rozwijania siatki połączeń świnoujskiego terminalu o kolejne szwedzkie porty.

ZMPSiŚ SA bardzo ściśle współpracuje z partnerami  w Trelleborgu i Ystad. Efektem tego są wspólnie realizowane projekty inwestycyjne m.in. obecnie Spółka wspólnie z portem w Trelleborgu realizuje projekt ukierunkowany na rozwój transportu intermodalnego  w oparciu o infrastrukturę termianalu w Świnoujściu. Środki na ten cel pochodzą z funduszy CEF.

Obecnie na trasie ze Szwecją kursuje 12 promów w relacji z portami w Trelleborgu i Ystad realizując 76 rejsów tygodniowo.(Monika Woźniak-Lewandowska)