Aktualności Budujemy przyszłośćTworzymy historię

Tablica pamięci Piotra Jani

6 sierpnia br. w siedzibie ZMPSiŚ, przy wejściu głównym do budynku, odsłonięto tablicę upamiętniającą Piotra Janię – działacza opozycji antykomunistycznej,  członka Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA w latach 2006-2008, wojewodę zachodniopomorskiego w latach 2015-2016, całym sercem oddanego sprawom portowym. Uroczystość odbyła się w obecności zaproszonych gości, w tym rodziny, przyjaciół i znajomych śp. Piotra Jani, m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, wicemarszałka Sejmu Joachima Brudzińskiego oraz ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka.

Przybyłych na uroczystość powitał prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA Dariusz Słaboszewski. Swoimi wspomnieniami związanymi ze śp. Piotrem Janią podzielili się wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Z kolei Przemysław Nagórski przypomniał działaność Piotra Jani w opozycji niepodległościowej. Aktu odsłonięcia tablicy dokonała żona Zmarłego – Alina Jania.

W tym samym dniu, w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła o godz. 12.00 odprawiona została msza św. za śp. Piotra Janię oraz za tych, co na morzu.

Uroczystości odsłonięcia tablicy towarzyszyła wystawa poświęcona wydarzeniom Sierpnia’88 – Szczeciński marsz do wolności, zorganizowana przez IPN Odział w Szczecinie. (Monika Woźniak-Lewandowska)

Zdjęcia