Aktualności Budujemy przyszłośćTworzymy historię

Uroczysty setny odbiór gazu w Świnoujściu

Odbiór jubileuszowej setnej dostawy skroplonego gazu do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu miał uroczysty charakter. Odbył się z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych z marszałek sejmu Elżbietą Witek na czele.

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA reprezentował prezes zarządu Krzysztof Urbaś.

Pierwszy metanowiec AL Nauman przypłynął do Świnoujścia z Kataru w grudniu 2015 roku z dostawą 200 tysięcy metrów sześciennych skroplonego gazu. Od tego czasu przy nabrzeżu gazoportu cumowało 99 jednostek m.in. z Kataru, Norwegii, USA, które dostarczyły do Polski 10 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego. To 2,5 –krotność naszego krajowego wydobycia.

Dostawy gazu drogą morska uniezależniły Polskę od drogich dostaw z Rosji i zapewniły bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Obecna roczna zdolność przeładunkowa terminalu wynosi 5 miliardów metrów sześciennych. Dzięki rozbudowie do 2023 roku  terminal osiągnie przepustowość 8,3 miliarda metrów sześciennych.

Inwestycja warta prawie 2 miliardy złotych przewiduje budowę trzeciego zbiornika na LNG, drugiego nabrzeża i infrastruktury do załadunku i rozładunku. Dzięki temu wzrośnie częstotliwość dostaw do portu.

Spółka Polskie LNG będzie odpowiedzialna m.in. za wybudowanie nowego zbiornika LNG o pojemności ok. 180 tys. m3 brutto, i wykonanie części technologicznej nowego stanowiska statkowego służącego do rozładunku, załadunku i bunkrowania LNG.

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście będzie odpowiedzialny za wybudowanie części hydrotechnicznej stanowiska statkowego, infrastruktury hydrotechnicznej pod estakadę przesyłową oraz kompletnej infrastruktury cumowniczej.

Fragment dzisiejszego (3.07.) wystąpienia Krzysztofa Jackowskiego, wiceprezesa Gaz System i Polskiego LNG: „Stoimy w miejscu, w którym będą przebiegać rurociągi biegnące do nowego trzeciego zbiornika. Zostanie tutaj wybudowane drugie nabrzeże, które umożliwi przyjmowanie większej liczby statków. Ten projekt realizujemy razem z Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA. I w tym miejscu chciałbym podziękować za dotychczasową bardzo dobrą współpracę.”

Zdjęcia