Aktualności Budujemy przyszłośćTworzymy historię

Wykład inauguracyjny

Kazimierz Drzazga – wiceprezes ZMPSiŚ SA wygłosił wykład inauguracyjny podczas uroczystości rozpoczęcia roku akademickiego na Wydziale Ekonomicznym Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, która odbyła się 29 września br.

Wykład był zatytułowany „Szczecin-Świnoujście, uniwersalny zespół portowy na Bałtyku”. W jego trakcie prezes K. Drzazga zaprezentował kompleks portowy omawiając m.in. strukturę przeładunków w obu portach, zmiany w tym obszarze jakie dokonały się na przestrzeni lat, tj. od masowego w 1991 roku do obecnie uniwersalnego zespołu portowego. Zaprezentowane zostały także zrealizowane i zaplanowane inwestycje dedykowane portom, w tym własne ZMPSiŚ SA, jak i inne a związane z dostępnością, czyli pogłębienie toru wodnego Świnoujście-Szczecin do 12,5 m, likwidacja wąskich gardeł na S3, modernizacja szlaków kolejowych CE59 i E59 oraz użeglownienie Odrzańskiej Drogi Wodnej. Skala tych działań jest ogromna. Sam Zarząd Portu w na przestrzeni lat 2004-2020 zainwestuje w poprawę infrastruktury portowej i jej rozwój przeszło dwa miliardy złotych.

Prezes K. Drzazga swoje wystąpienie zakończył życzeniami skierowanymi do studentów. Dodał także, że z pewnością niektórzy z nich po ukończeniu studiów swoją przyszłość zwiążą z branżą morską. (Monika Woźniak-Lewandowska)

Zdjęcia