Aktualności Budujemy przyszłośćTworzymy historię

Kongres morski wystartował

„Porty, stocznie i żegluga śródlądowa mogą stanowić koło zamachowe polskiej gospodarki”-powiedziała premier Beata Szydło otwierając w czwartek 8 czerwca br. w Szczecinie 5. Międzynarodowy Kongres Morski. Ponadto, jak dodała premier ożywienie gospodarcze polskich rzek i przemysłu stoczniowego to nie tylko względy gospodarcze, lecz także polska racja stanu, bowiem przemawiają za tym względy bezpieczeństwa państwa.

Uroczyste otwarcie kongresu odbyło się w Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest rozwój żeglugi śródlądowej. W tę tematykę wprowadził krótki film pt. „Powrót na rzeki” wyemitowany na rozpoczęcie spotkania.

Obecnie udział transportu śródlądowego w całym krajowym transporcie wynosi zaledwie 0,7 proc. Szansą na zmianę tej sytuacji są planowane inwestycje na rzekach i kanałach, mające poprawić żeglowność tych szlaków.

Dwudniowe spotkanie, na które przyjechali krajowi i zagraniczni przedstawiciele branży morskiej, naukowcy i eksperci potrwa do piątku 9 czerwca. Goście kongresu będą debatować nie tylko na temat żeglugi śródlądowej oraz przemysłu stoczniowego i portów. Wiele uwagi zostanie poświęcone również szkolnictwu morskiemu, ekologii, rybołówstwu i przetwórstwu rybnemu. (Monika Woźniak-Lewandowska)

Zdjęcia