{html_head_end}

To jest przybliżona wizualizacja wydruku strony. Aby sprawdzić jak strona będzie wyglądała po wydrukowaniu, użyj opcji "Podgląd wydruku" w przeglądarce.

Podpiszemy list intencyjny z portem w RotterdamieW dniach 29-30 października br. Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą odbędą wizytę oficjalną w Królestwie Niderlandów. W jej bogatym programie znajdują się zarówno spotkania dwustronne o charakterze politycznym, obchody 75. rocznicy wyzwolenia Holandii przez polskie wojsko, spotkania w instytucjach międzynarodowych mających siedzibę w Holandii, spotkanie z Polonią, jak i ważne wydarzenia gospodarcze.


30 października br. Prezydent RP odbędzie wizytę w Rotterdamie. W jej trakcie dojdzie do podpisania Memorandum of Understanding między portem w Rotterdamie a Zespołem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.  Inicjatywa ma charakter niekomercyjny, dot. współpracy w takich obszarach jak żegluga śródlądowa oraz krótkiego zasięgu. 

Port w Rotterdamie jest największym, handlowym portem morskim w Europie o charakterze uniwersalnym, w którym przeładowuje się wszystkie rodzaje towarów. Zawijają do niego największe statki na świecie o zanurzeniu do 24 metrów. Rocznie przeładowywanych jest w nim m.in. 14,5 mln TEU kontenerów, czy 100 mln ton ropy naftowej. Każdego roku do Rotterdamu zawija około 30 tys. statków morskich i 120 tys. statków żeglugi śródlądowej.

W 2018 r.  łączna wielkość obrotów wymiany handlowej pomiędzy portami Szczecin i Świnoujście a portami holenderskimi wyniosła 1.622.900 ton, z tego na port Rotterdam przypada 67,1% tj. 1.090.100 ton. Dominującym towarem (eksport) był olej ciężki opałowy (blisko 880.000 ton). (opr. ZMPSiŚ - Monika Woźniak-Lewandowska na podst. https://www.prezydent.pl/kancelaria/aktywnosc-ministrow/art,1914,29-30-pazdziernika-wizyta-pary-prezydenckiej-w-krolestwie-niderlandow.html)