{html_head_end}

To jest przybliżona wizualizacja wydruku strony. Aby sprawdzić jak strona będzie wyglądała po wydrukowaniu, użyj opcji "Podgląd wydruku" w przeglądarce.

Umowa pomiędzy RP a ZEAW siedzibie MGMiŻŚ minister Marek Gróbarczyk oraz Abdullah Belhaif Al Nuaimi, minister infrastruktury i rozwoju Zjednoczonych Emiratów Arabskich podpisali umowę o transporcie morskim między Polską a ZEA.


Dokument został podpisany w obecności szefów zarządów morskich portów Gdańsk, Gdynia oraz Szczecin-Świnoujście.

„Dzisiejsze wydarzenie ma wymiar historyczny, ponieważ jest to pierwsza umowa, możemy powiedzieć morska o swobodnej żegludze, o ułatwieniu w transporcie, ułatwieniach celnych pomiędzy naszymi krajami, portami, operatorami i wszystkimi tymi, którzy chcą realizować żeglugę i handel.” – mówił minister Gróbarczyk podczas uroczystości.

„Polska jest dla nas bardzo ważnym partnerem, chcielibyśmy wyrazić nasze wsparcie dla dalszej współpracy z Polską. Jestem przekonany, że to co dziś widzimy jest wielkim dziełem, może najważniejszym porozumieniem, które Zjednoczone Emiraty Arabskie zawarły w tej dziedzinie. Chciałbym pogratulować panu ministrowi z okazji kontynuacji misji ministerialnej.” –dodał minister Al Nuaimi.

Nie jest to pierwsza wizyta Pana Ministra w Polsce, co jest dla nas ogromnym wyróżnieniem. Mamy bogatą historię współpracy i spotkań. Najbliższy okres, który będzie dla nas bardzo ważny, wybory do Rady IMO przyniosą nową rzeczywistość i jeszcze głębszą współpracę.

Podpisana umowa przyczyni się do rozwoju współpracy handlowej pomiędzy Polską a ZEA. Zawiera ona zapisy dotyczące między innymi wolności żeglugi, ułatwień w transporcie morskim, uproszczenia i przyspieszenia formalności celnych i portowych. Ponadto pozwala na tworzenie przedstawicielstw i oddziałów handlowych przedsiębiorstw żeglugi na terytorium drugiego państwa, wzajemne uznanie dokumentów statków, a także gwarantuje opiekę członkom załogi i pasażerom oraz pomoc statkom w razie wypadku morskiego na wodach terytorialnych któregoś z państw.

Po podpisaniu umowy odbyło się seminarium biznesowe z udziałem przedstawicieli portów morskich – Gdańsk, Gdynia oraz Szczecin-Świnoujście, podczas której zostały zaprezentowane dotychczasowe działania i planowany projekt rozwoju. (źródło: MGMiŻŚ)